• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

İnstagram’dan Satış Yapmak

Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram, son yıllarda özellikle genç kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan, 2000’li yılların başlarında birden ünlenen Facebook’un pabucunu dama atan, popüler bir sosyal medya platformudur. Her gün milyonlarca kullanıcının en az birkaç saatini bu platformda geçirmesinden dolayı, ticari olarak düşünüldüğünde; reklamların ulaştığı kişi sayısı bakımından, hiç de azımsanmayacak öneme sahiptir.

Instagram’ı bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden başlıcaları:

  • Anı paylaşmak,
  • Arkadaşlarımızı ve tarzını beğendiğimiz blogger’ları takip etmek,
  • Yepyeni yerler, mekanlar, ürünler, markalar keşfetmek

Olarak sıralanabilir. Dolaysıyla Instagram, internetten alışverişte popüler bir doğrudan satış ve pazarlama platformuna hızlı bir biçimde dönüşmüş durumdadır. Bu platformdaki esas amaç ürünlerini müşteriler ile buluşturmak isteyen satıcıların, doğru hedef kitlesiyle buluşmasını sağlamak olmalıdır.

Instagram’da Satışın Kilit Noktası “Etkileşim”

Instagram, kendine has algoritmasıyla, bizim zevklerimize, beğendiğimiz gönderilere ve takip ettiğimiz kişilerin beğenilerine göre, önümüze birtakım gönderiler gelmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında; söylemine, zevkine inandığımız, tanıdığımız kişilerle etkileşime geçtiğimiz bir platform olarak öne çıkmaktadır. Ticari açıdan bakıldığında Instagram’da satışın kilit noktasının “etkileşim” olduğunu bilmek gerekir. Instagram’ın algoritmasından dolayı ürünlerinizi, hizmetlerinizi kullanan kişilerin paylaştığı fotoğraflar, sizinle alakalı olumlu yorumları, sizin gönderilerinizi beğenmeleri sonucunda, dolaylı olarak ürünlerinizle ilgili gönderileriniz, hiç görmediğiniz, doğrudan temasınızın olmadığı insanlara kadar ulaşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında korkunç bir hızda reklam ağınızın genişlemesi mümkündür. Bu sayede satışlarınızın artması işten bile değildir.

Instagram’da Beğeni Almanın Satış Açısından Önemi

Instagram’da satış yapmanın püf noktalarından birisi de ürünlerinizin beğeni almasıdır. Yukarıda bahsedilen etkileşim mantığına göre, bir kullanıcının yarattığı içeriğin beğenilmesi, onu takip eden ve aynı ürünü almak isteyen kişinin de bu paylaşımı görmesini ve ürün kalitesi konusunda güven duygusunun pekişmesini sağlayacak, dolayısıyla birbiri ile etkileşimde olan hesaplar arasında reklamınız hızla yayılacaktır. Etkileşim mantığına göre, Instagram mağazanızın takipçileri ve dolayısıyla müşteriniz konumunda olan kişilerin oluşturduğu içerikleri paylaşmanız da müşterinizin takipçileri ile sizin aranızda bir etkileşime neden olacağı için, hedef kitlenizin satın alma kararında olumlu bir etkiye sebep olacaktır. Dolayısıyla, takipçilerinizin oluşturdukları içerikleri göz ardı etmeden ticari mantıkla hareket etmek satış açısından başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, Facebook’un Instagram’ı 2012 yılında satın almasından sonra, Instagram’da satış yapmak git gide zorlaşmış durumdadır. Instagram’ın özelliklerinin sıklıkla değişmesi, ürünlerini yükledikleri görsellerle satmak ya da fiziksel dükkanlarını online satışa açmak isteyen kişileri zorlamaktadır. İşte bu noktada sosyal medya tecrübesiyle ticari anlamda sizi kanatlandıracak bir danışman sayesinde daha çok satış yapabilirsiniz. Fırat Medya olarak Instagram ve diğer sosyal medya platformları ile ilgili her konuda danışanlarımıza hizmet vermekteyiz.

Yukarıdaki bilgileri okudunuz ve bir uzmana mı ihtiyacınız var ? 
Hemen bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. 

0212 934 04 35 – 0532 674 45 02

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Homm Bitkisel Form Reklamı

Form reklamları ile müşteri kitlenize doğrudan ulaşarak tüm bilgilerini alabilir iniz Form reklamı facebook ve in tagram kullanıcılarına reklamlarınızı doğrudan ileterek bilgilerini...

Huncalife Form Reklamı

Form reklamları ile müşteri kitlenize doğrudan ulaşarak tüm bilgilerini alabilir iniz Form reklamı facebook ve in tagram kullanıcılarına reklamlarınızı doğrudan ileterek bilgilerini...

Form Reklamı

Form reklamları ile müşteri kitlenize doğrudan ulaşarak tüm bilgilerini alabilir iniz Form reklamı facebook ve in tagram kullanıcılarına reklamlarınızı doğrudan ileterek bilgilerini...

× Whatsapp Destek Hattı